OM OSS


Enkelt


Storumans Lärcentrum omfattar vuxenutbildning, service för distansstuderande och uppdragsutbildning för olika arbetsgivare och näringsliv. Den kommunala vuxenutbildningen omfattar utbildning i svenska för invandrare, grundläggande utbildning för vuxna och gymnasial utbildning för vuxna. Vi driver i egen regi vård- och omsorgsutbildning och vårdbiträdesutbildning, och du kan studera ett stort antal andra yrkesutbildningar via oss. Här finns även studie- och yrkesvägledning för alla över 20 år.



Personligt


Storuman är en kommun med långa avstånd. Därför ges en stor del av utbildningarna med ett flexibelt upplägg där fjärrundervisning ingår. Det innebär att du kan delta i delar av undervisningen hemifrån via verktyg som Teams och Zoom. Vi har investerat mycket i teknik och vi hör till en av de i nuläget få kommuner i Västerbotten som har ett hybridrum, där när- och fjärrundervisning kan kombineras.


På Lärcentrum har du som studerar på distans tillgång till studierum, tentamen på distans och teknisk utrustning. Det finns ett antal webbkonferensutrustningar för dig som behöver koppla upp dig mot din utbildningsanordnare. Du har tillgång till wifi och kan låna dator och brusreducerande hörlurar. Du har även tillgång till skrivare och kopiator.

Följ oss


Vi finns på sociala medier. Följ oss på Facebook!

Följ oss
Kontakta oss
Telefon expedition0951-142 96

Kontakta oss


Du hittar oss mitt i samhället, i samma hus som Luspengymnasiet.

Välkommen till oss!

Vår styrka

Personal

Lina Forsebrant

LINA FORSEBRANT

Rektor


Telefon: 0951-142 68

E-post: lina.forsebrant@storuman.se

Maria Bergfors

MARIA BERGFORS

Lärare engelska, sfi


Telefon:

E-post: maria.bergfors@storuman.se

Anders Ottosson

ANDERS OTTOSSON

Lärare sfi


Telefon: 073-083 95 14

E-post: anders.ottosson@storuman.se

NIMER IGLESIAS

Lärare sfi, vikariat


E-post: nimer.iglesias@storuman.se

Madeleine Sundin

MADELEINE SUNDIN

Administratör


Telefon: 0951-142 96

E-post: madeleine.sundin@storuman.se

Jonas Eklund

JONAS EKLUND

Lärare samhällskunskap, komvux, m.m.


Telefon: 0951-142 66

E-post: jonas.eklund@storuman.se

Lena Carlsson

LENA CARLSSON

Vårdlärare


Telefon: 073-092 30 55

E-post: lena.carlsson@storuman.se

MARITA JONSSON

Särskild utbildning för vuxna


E-post: marita.jonsson@storuman.se

Marie-Therese Darius

MARIE-THERESE DARIUS

Studie- och yrkesvägledare (vikariat)


Telefon: 0951-142 93

E-post: marie.therese.darius@storuman.se

Malin Byggmark

MALIN BYGGMARK

Vårdlärare


Telefon: 070-444 32 17

E-post: malin.byggmark@storuman.se

Harald Kristiansen

HARALD KRISTIANSEN

Lärare svenska, kontakt för SO


Telefon: 070-219 02 39

E-post: harald.kristiansen@storuman.se